Loading...
Kultura

Film Malé ženy opět na plátně

Tereza Dohnalová.

Na konci ledna 2020 měl u nás premiéru hvězdně obsazený film Malé ženy, který zrežírovala herečka a scénáristka Greta Gerwig. Skrz filmové plátno jste se tak mohli přenést do Ameriky v období války Severu proti Jihu. Již sedmá adaptace literární předlohy od Louisy May Alcottové nám opět přinesla originální pohled na příběh a zasloužila se o mnoho probrečených kapesníků.

Ve filmu můžeme sledovat přerod čtyř dospívajících sester Marchových v mladé sebevědomé ženy, které se snaží najít si své místo ve světě. Prvně se nám naskýtá pohled na Jo, Meg, Beth i Amy jako již dospělé ženy, jež vystřízlivěly z dívčích představ o životě. Hrdinka Jo je nadanou spisovatelkou, avšak kvůli těžké finanční situaci píše neosobní akční povídky na žádost vydavatele. Meg je vdaná a zažívá krutou realitu chudoby, naopak Amy si s pomocí své tety užívá noblesy Paříže, avšak stále se vyrovnává s nenaplněnou láskou z dětství. Beth se svojí matkou zůstala v rodném domě a léčí se z nemoci.

Režisérka nechává tuto přítomnost prolínat s dospíváním dívek. Divák si pak může užívat postupné odkrývání dalších částí příběhu. Velký prostor je ponechán samotným herečkám, kterými jsou Emma Watson, Saoirse Ronan, Florence Pugh a Eliza Scanlen. Jejich věrohodné herecké výkony pak hodnotu celého filmu ještě pozvedly. Abychom nezapomněli na mužské představitele je nutno zmínit bohatého souseda sester Marchových Laurieho, kterého k životu přivedl herec Timothée Chalament.

„Bez dlouhého přemýšlení lze prohlásit, že se jedná o nejlepší filmovou verzi této knihy. Nedrží se pouze předlohy, ale zároveň se snaží přiblížit i život samotné autorky. To dodává příběhu ještě další rozměr navíc.“ Píše Lenka Vosyková z webu Červený koberec. Režisérka nechává diváky pociťovat sílu nostalgie a znovushledání společně s postavami a převážně dívčí část obecenstva se může vzhlédnout v problémech těchto malých žen. Pokud tedy nejste velkými fanoušky knih, tento snímek pro vás může být příjemným úvodem do světa klasické literatury.

(zdrojem obrázku je csfd.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *