Loading...
OstatníKultura

Demonstrace na Letné podruhé

Nikol Krištofová.

V červnu se konala první obrovská demonstrace proti premiérovi Babišovi, která byla zorganizovaná Milionem chvilek pro demokracii. Tehdy ale požadavky demonstrujících splněny nebyly a premiér je dokonce bagatelizoval se slovy „Je hezky, tak šli lidé na koncert.” Milion chvilek tedy naplánovalo další demonstraci na 16. listopadu.

V sobotu 16. listopadu se tedy konala demonstrace Letná II. Jelikož po první demonstraci premiér tvrdil, že jde pouze o akci pražské kavárny, dorazili tentokrát i vesničané. Ti schválně dorazili mnohdy na koních či traktorech, aby dokázali svoje vidláctví. Policie ČR na svém oficiálním twitterovském účtu napsala: „Podle odhadů policie je na Letenské pláni v současné chvíli více než 200 000 účastníků a další stále přicházejí.” Pozdější odhady Milionu chvilek byly až 300 000 účastníků.

zdroj Janek Rubeš twitter

Demonstrace začala po druhé hodině odpolední ukázkou z projevu Václava Havla právě z roku 1989. Mikuláš Minář vyzval účastníky, aby se více zapojili, ať už mladí plní elánu nebo i ti na vrcholu sil. Dále stanovil čtyři hlavní body demokracie: justice, abolice, střet zájmů a média. Pokud některou z nich politici poruší, hodlají uspořádat další demonstraci. Dále také vyzvali premiéra, aby buď vyřešil svůj střet zájmů nebo odstoupil. Premiér Andrej Babiš se tentokrát k demonstraci vyjádřil mírně a naopak vyzdvihl, že tu je demokracie a lidé tedy mohou říct svůj názor. Na svém twitterovském účtu pak sdílel fotku z posilovny, kde se snaží nabrat svaly.

Názory ostatních politiků se na tuto událost značně liší. Například ministr vnitr Jan Hamáček (ČSSD) podotkl pro Českou televizi: „Tyto požadavky nejsou nic nového. K odchodu Marie Benešové nevidím důvod a o majetkových poměrech premiéra věděli voliči před volbami,“ Opoziční politici se naopak objevili na Letné. Ivan Bartoš, předseda Pirátů, sdílel fotku ze střechy jednoho z přilehlých domů s popisem „Občanská společnost je vzhůru. Buď u toho!✌️❤️”

Stejně tak se děje i mezi občany. Část se přiklání na stranu premiéra Babiše, druhá na stranu Milionu chvilek. Hlavními argumenty první jmenované skupiny jsou již proběhnuté demokratické volby, které vyhrálo ANO s 29%, přestože již tehdy lidé věděli o střetu zájmů. Druhá skupina ale odporuje s tím, že duo Babiš a Zeman tu začínají nekontrolovaně vládnou.

Jak se situace vyvrbí se ukáže v prosinci, do kdy je ultimátum výzvy Milionu chvilek. Pokud do té doby premiér nevyřeší střet zájmů nebo neodstoupí, naplánuje se další demonstrace.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *